Máme zavřeno: objednávat můžete, ale první odeslání balíčků proběhne 2. 1. 2025. Přejeme pohodové svátky i vstup do roku 2025! 🥂

Základní výbava pro lezení na skalách

Pokud jste s lezením začínali na stěně, už máte určitě svůj sedací úvazek, lezečky, lano, jistítko a pytlík na magnésium. Pro lezení na skalách budete potřebovat ještě sadu expresek pro postupové jištění, několik HMS karabin a odsedku, kterou může být buď obyčejná šitá smyčka nebo už od výroby připravená odsedka s možností nastavení délky. Důležitá je i přilba a to nejen pro lezení, ale zejména pro jištění, kdy mohou ze skály padat kameny. Hodit se bude také prusík pro bezpečné slaňování.

Partner check před každou cestou

Zkontrolovat se navzájem se svým spolulezcem nebo spolulezkyní by měla být povinnost před každou jednou cestou. Stačí 10 vteřin a je to. Předejdete chybám, které mohou být fatální. Postupujte v tomto pořadí: spony na sedacím úvazku, správné navázání osmičkového nebo dračího uzlu na sedák, správně založené lano v jistítku, pojistný uzel na konci lana, zamčená karabina s jistítkem, dostatek expresek a dalšího materiálu, zapnutá přilba.

Musí lezečky tlačit a být bolestivé?

Téma, které by vydalo na samostatný článek. Pro začátečníka je naprosto zbytečné kupovat výkonnostní lezečky o několik čísel menší a zbytečně tak trpět a mít z lezení negativní zážitek. Pro začátečníky jsou vhodné modely Arai a Tanta, které dodají prvním zkušenostem skvělý pocit a podpoří ve výkonnosti.

V momentě, kdy se vaše výkonnost posune a cítíte, že na malých stupech vás lezečky limitují nebo začnete lézt převisy, zvažte lezečky z TOP modelů ale dejte si práci s výběrem a hlavně se zkoušením. I v tomto případě je zbytečné lézt v lezečkách, které vás bolestí budou limitovat v komfortním lezení. Lezečky však musí být těsné a neměl by v nich nikde být vzduch. Často rozhodujícím parametrem v komfortu je šířka lezeček. Nejšírší modely jako Mastia, Indalo nebo Mundaka jsou známé pro svůj neskutečný komfort a výkonnost v lezení. Pro užší chodidla pak koukejte po modelech Iati, Oasi, nebo Tarifa. Ve zkratce se dá říci, že lezečky vždy tlačit budou, ale nemělo by vás to omezovat v lezení.

Poloautomatické jistítko nebo kyblík?

Kyblík je skvělé a univerzální jistítko. Každý začátečník by se s ním měl seznámit a pochopit principy jištění a fungování sil. Jištění s kyblíkem je základní dovedností, kterou musíte ovládat. Jejich použití je velmi jednoduché. Ideálním a velmi univerzálním jistítkem je BE up od Climbing Technology, se kterým můžete jistit na dvojitých lanech, dobírat jednoho nebo dva druholezce se samoblokovací funkcí a také komfortně slaňovat.

Poloautomatická jistítka byla navržena pro vyšší bezpečnost, ale zároveň vyžadují určitý cvik a nutnost osvojení si správného způsobu, jak je používat. Mají mezi lezci bez pochyby své důležité místo. Narozdíl od kyblíků však neumožňují prokluz lana a pády do nich někdy mohou být tvrdší. To vše klade vyšší nároky na jističe a jeho know-how jak chytat správně pády a zejména pak správně ovládat své poloautomatické jistítko. Na našem webu najdete jistítka Click-up a Click-up+.