Základní "horolezecké" vybavení na ledovec a VHT

Jaké vybavení je nutné s sebou mít pro bezpečný postup a nebo improvizovanou záchranu? Túry po ledovci a vysokohorské výstupy jsou vždy nezapomenutelné, ale bez správné výbavy se mohou snadno proměnit v nebezpečné dobrodružství. Správná výbava a schopnost ji správně použít je naprostým základem.
Pro koho je tento článek určený?
Vybavení do hor je velké téma, o kterém vzniklo už mnoho knih. Cílem tohoto článku však není popsat vše od A do Z. V následujících řádcích se zaměříme za základní a nutnou výbavu pro pohyb na ledovci a nebo úspěšné zvládnutí lehké vysokohorské túry s prvky jednoduchého lezení.
Vždy svou túru pečlivě plánujte a vybavení přizpůsobte terénu a svému cíli. Tento článek vznikl v návaznosti na naší túru v masivu Mont Blanc, kde jsme přešli ledovec a traverzovali skalním hřebenem Aiguille du Entréves, kde nás čekalo jednuché lezení do IV. stupně horolezecké obtížnosti. Popis celé túry si můžete přečíst na našem blogu.

Základ: batoh, lano, přilba, cepín a mačky
Ať už se budete pohybovat kdekoli v horách, kde vás čeká ledovec nebo sněhové pole, vždy se na něm budete pohybovat v mačkách, v ruce budete držet cepín připravený pro případné brždění pádu, na záda si dáte pohodlný a praktický batoh, na hlavě nosíte přilbu a lanem se navážete na sedací úvazek.
- Batoh – na trhu je nespočet batohů, ale ne všechny jsou vhodné pro vysokohorskou turistiku. Ten správný poznáte podle toho, že na něj snadno upnete jeden nebo dva cepíny, disponuje síťkou na přilbu a popruhem na uchycení lana. Také může mít speciální popruhy pro uchycení maček. Pokud chcete jeden univerzální, doporučujeme objem 35 až 40+ litrů.
- Cepín – cepín vybírejte zejména podle své výšky. Většina turistických cepínů se vyrábí v několika délkách např. 52 cm, 59 cm a 66 cm. Dále cepíny dělíme na základní turistické a takové, které označujeme "T (Technical), EN 13089:2011+A1:2015 typ 2". To znamená, že cepín lze zahrabat do sněhu a využít ho jako kotvu pro záchranu z trhliny na ledovci. Doporučujeme zvolit tento technický cepín.
- Mačky – mačky vybírejte podle svých bot. Dělíme je na turistické a lezecké. Pro pohyb na ledovci nebo lehké mixové lezení jsou turistické naprosto dostačující. Pozornost věnujte způsobu upínání na botu. Existují univerzální plastové úchyty kompatibilní s téměř jakoukoli botou, další volbou jsou poloautomatické (rychloupínací pata a plastové uchycení špičky), pro které je nutné mít boty na patě opatřeny zářezem pro upnutí maček a třetí možností jsou automatické (rychloupínací pata a kovová hrazdička na špici), pro které je nutné mít boty nejen se zářezem na patě, ale i se speciální špičkou pro upnutí hrazdičky.
- Přilba – volba přilby je hodně podle osobních preferencí. Měla by vám dobře sedět a měli byste v ní sami sobě líbit. Je možné volit klasické se skeletem nebo ultralehké přilby, které jsou často cenově hůře dostupné.
- Sedací úvazek – pro chůzi na ledovci je možné použít téměř jakýkoli sedací úvazek, ale vyhněte se těm ferratovým. Doporučujeme se dívat spíše po lehkých a ultralehkých sedacích úvazcích, které sice nejsou tak komfortní, ale zároveň se neočekává, že budete v sedáku dlouho sedět. Výhoda těchto ultralehkých sedacích úvazků je to, že jdou snadno nasadit i pokud máte obuté mačky nebo lyže – nohavičky sedáku jsou rozepínací.
- Lano – podle velikosti skupiny volte i délku lana. Nic ale nezkazíte klasickou délkou 60 m, která se hodí i pro dvoučlenné družstvo (20 m rozestup a každý z dvojice má na sobě namotaných 20 m lana). Vyberte lano spíše menšího průměru pod 9 mm. Tato lana jsou často certifikována jako jednoduché, poloviční i dvojité. Lano by také mělo mít povrchovou úpravu proti vodě. Přeci jenom bude většinu času v rozbředlém sněhu. Mokré lano je těžké, ztrácí svou pevnost a může zmrznout.

Lezecké vybavení pro pohyb po ledovci
Na začátku tohoto článku jsme se už zmínili, že skladbu lezeckého vybavení je nutné vždy přizpůsobit dané túře. A zde bychom to rádi zopakovali. Volba konkrétního vybavení je individuální a odpovídá zkušenostem daných lidí. Je nezbytné mít nejen správné vybavení, ale umět ho i použít. Trénujte s ním, třeba v parku nebo doma na zahradě. Podobně jako my ve videu na terase horské chaty.
Min. sada pro jednu osobu na záchranu z trhliny varianta PRUSÍKY:
- Prusík 1,5 m (ideálně z kevlaru)
- Prusík 3 m (ideálně z kevlaru)
- HMS karabina 3x
- Dlouhé šrouby do ledu 2x
- Smyčka 120 cm
Min. sada pro jednu osobu na záchranu z trhliny varianta KLADKA S BLOKANTEM:
- Prusík 1,5 m (ideálně z kevlaru)
- Prusík 3 m (ideálně z kevlaru)
- Kladka s blokantem
- HMS karabina 2x
- Oválná karabina 1x
- Dlouhé šrouby do ledu 2x
- Smyčka 120 cm
Další doporučené vybavení dle charakteru túry:
- několik expresek
- další volné šité smyčky
- volné HMS karabiny do rezervy
- friendy a vklíněnce

První pomoc a nouzové vybavení
V batohu byste měli při každé túře mít i vybavení pro první pomoc nebo nouzový bivak:
- vybavená lékárnička
- bivak
- čelovka
- nůž
- tejpovací páska a stahovací elektrikářská páska

Kompletní seznam - shrnutí
- Sedací úvazek
- Jistítko typu kyblík
- HMS karabiny
- Prusíky z kevlaru 1,5m + 3m
- Turistický cepín (certifikovaný pro štandování jako kotva ve sněhu)
- 2x šrouby do ledu dlouhé 20 a 25 cm
- 120 cm dyneema šité smyčky
- Mačky
- Kladka s blokantem
- Oválná karabina s pojistkou
- Přilba
- Lehké expresky
- Několik friendů a vklíněnců
- Horolezecké boty
- Lano certifikované na všechny tři normy (nebo alespoň jednoduché a dvojité) s povrchovou úpravou proti vodě