Ve dnech 1.–2. 5. je zastavena expedice. Může tak dojít k malému zpoždění v doručení vašich objednávek. Děkujeme za pochopení.
Orientace a práce s mapou a s navigací GPS

Jak se orientovat v terénu
Jak na to? Pozorujte terén, zkoumejte mapu a případně využívejte paměť z předchozích podobných túr. Během cesty se učte odhadovat vzdálenost, směr, sklon svahů, orientaci a převýšení.
Při vnímání okolního prostředí využívejte všechny smysly a zaznamenávejte důležité informace, jako je směr větru, tok potoka, povrch sněhu (např. tvorba krusty). Orientační schopnosti lze stále trénovat a zdokonalovat, i pokud nejste obdařeni přirozeně silným smyslem pro orientaci.
V případě mlhy a naviíc v zimě na sněhu, je orientace bez technických pomůcek téměř nemožná. Proto je důležité umět pracovat s mapou a GPS a mít oba nástroje po ruce.
Mapa a její charakteristiky
Mapa je zobrazení krajiny z ptačí perspektivy. Jediná veličina, která přesně odpovídá skutečnosti, je úhel. Na severní polokouli je na mapách sever obvykle na horním okraji mapy, jih je dole, západ vlevo a východ vpravo.
Moderní značení světových stran na mapách, kompasech a buzolách zahraniční výroby je v angličtině. Sever (0°) je označován jako N (north), jih (180°) jako S (south), východ (90°) jako E (east) a západ (270°) jako W (west).
Reliéfní stínování na mapách odpovídá svitu slunce, které svítí na mapách ze severozápadu.

Měřítko mapy
Pro přesnou orientaci v horách se nejčastěji používají mapy s měřítkem 1:25000, kde 1 cm na mapě představuje skutečných 250 m. Méně podrobné mapy jsou dobré jako přehledové, nejmenší použitelné měřítko pro horský terén je 1:50000, kde skutečný 1 km v terénu, představuje na mapě 2 cm.
Kompatibilita mapy s GPS přístrojem
Všechny kvalitní mapy jsou dodávány s podporou pro komunikaci s GPS. Mapa je rozdělena do sítě čtvercových buněk o rozměru 1x1 km, které jsou popsány pravoúhlými souřadnicemi. Na takovou mapu můžete přenést souřadnice bodu, ve kterém se nacházíte a naopak odečíst z mapy souřadnice a zadat je do GPS přístroje, např. při plánování trasy.
V tiráži mapy najdete informace o formátu souřadnic a elipsoidu, které musíte zadat do vaší GPS. V Evropě se obvykle používá formát souřadnic UTM UPS a elipsoid WGS 84.
Orientace mapy v terénu
Hrubá orientace - bez buzoly. Otáčejte mapou tak, aby známé terénní prvky byly vidět ve skutečnosti pod stejným úhlem, jaký je zobrazený na mapě.
Přesná orientace - použijte buzolu. Na buzole otáčením úhloměru nastavte sever „N“ nebo-li 0°. Hranu buzoly přiložte na mapu tak, aby hrana přesně kopírovala boční okraj mapy (severojižní linii N-S). Otáčejte současně mapou i přesně přiloženou buzolou tak dlouho, dokud střelka neukazuje na značku severu na úhloměru buzoly.
V ten okamžik míří mapa přesně k severu.

Digitální mapy
Během nepříznivého počasí je neocenitelným pomocníkem digitální mapa. Před plánováním výletů si nahrajte trasy do GPS přístroje již předem. Mapové přístroje jsou lepší volbou, protože jsou vybaveny buzolou a spolehlivým výškoměrem.
Mapové aplikace
Současné smartphony jsou sofistikovanými pomocníky, mají v podstatě jedinou slabinu a tou je poměrně rychlé vybití baterie v režimu „data“ a „sledování polohy“. Tohle se dá eliminovat jednak použitím powerbanky, ale hlavně kvalitní domácí přípravou a stažením map i tras do telefonu, které lze zobrazit offline a fungovat s minimální spotřebou energie.
Osvědčené mapové aplikace jsou mapy.cz, Locus Map a FATMAP. Stahujte a využívejte a naplánovane trasy si nahrávejte do aplikací.