Jak se připravit na závod B7? Hole jako základní výbava!
S pojmem „trail running“ se v posledních letech doslova roztrhl pytel. Trailových nadšenců přibývá a s nimi i počet závodů a celková popularita tohoto sportu.
Co si tedy vlastně pod slovem „trail running“ představit?
Velmi jednoduše můžeme říct, že trailový běh je opak silničního běhu. Tedy běh po horských a lesních stezkách nebo zkrátka kdekoliv po nezpevněných přírodních cestách. Díky tomuto stále měnícímu se faktoru se z trailu stává aktivita, která nikdy nebude úplně stejná a vždy si pro vás připraví něco nového. Lehko tedy nespadnete do stereotypu a jako benefit strávíte čas v přírodě obklopeni výhledy.
Trail běh můžeme rozdělit podle vzdálenosti na – kratší, půl maratony (21 km), maratony (42 km) a ultra (42+km). Pokud se už rozhodnete v této disciplíně závodit a chcete začít na domácím rybníčku, máte možnost se během roku přihlásit do nespočetně mnoho závodů, různých vzdáleností, výškových metrů i terénů. Mně před 3 lety učaroval svět ultra a moje oblíbené závodní trasy jsou například Krkonošská 50 pod taktovkou Trailrunning Cup nebo například Zapomenuté hory, které vás provedou neznámými krásami Rychlebských hor.
B7 2023, foto: Jakub Stryk photography
Ultramaraton Beskydská sedmička
Královnou těchto českých ultra trailů je ale bez pochyby B7 neboli Beskydská sedmička. Závod s profilem 5500 m a vzdáleností 101 km po kouzelných kopcích a kopečcích Beskyd. Pokud jste i vy jedni z těch, co jsou na startovní listině nebo plánujete start příští rok, pojďme si společně zrekapitulovat, co by vám rozhodně nemělo chybět ve výbavě.
Boty
Neodmyslitelnou součástí všech trailů jsou samozřejmě boty. Ať už běháte kratší nebo vytrvalostní vzdálenosti, na technický povrch je potřeba mít spolehlivou botu. Proto výběr rozhodně nepodceňte a nebojte se na začátek vyzkoušet různé modely od více značek. Dbejte hlavně na pohodlí, nezapomínejte na seběhy a opuchající nohy, neberte si boty příliš těsné. Pokud máte v dohledné době v plánu závod, rozběhejte nové boty dostatečně dopředu a předejděte tak nepříjemným puchýřům, oděrkám i možnému zranění. Toto pravidlo ostatně platí nejen u bot, ale i u zbytku vaší závodní výbavy. Čím větší komfort máte, tím lépe se můžete soustředit na váš výkon.
Vesta
Další důležitou částí výstroje je vesta nebo běžecký opasek. Je potřeba si před koupí rozmyslet, jaký typ zvolit. Určitě pomůže položit si otázku „Co všechno si na závod nebo v tréninku potřebuji vzít s sebou?“ Dnešní trh nabízí nespočet variant od ultralehkých pásků až po vesty s 20 l objemem. Také je dobré si vyzkoušet, zdali mi více vyhovují flashky v předních kapsách nebo hydrovak na zádech. Já osobně preferuji flashky, nejen z důvodu jednoduššího a rychlejšího doplnění na občerstvovacích stanovištích, ale také z důvodu rozdělení dvou různých nápojů – např. voda a iont.
Hlavní je vybrat vestu tak, aby držela pevně na svém místě, ale zároveň nikde natlačila ani nebránila v pohybu. Dostupné jsou také vesty v dámské provedení, které mají flashky na hrudníku posunuty o něco níže. Pokud se řadíte do skupiny vytrvalostních trailařů, určitě nezapomínejte i na umístění hůlek, popř. toulce na hůlky. Dejte si pozor na kompatibilitu toulců s vestou. Ne každá vesta je totiž uzpůsobena na připnutí toulce.
Trailové hole
Pokud už se častěji pouštíte do strmějších terénů a kopcovitých závodů, jako je právě B7, velkým pomocníkem jsou právě, již zmíněné, hůlky. Hůlky jsou skvělá věc, jež v kopcích ocení každý běžec. Intenzivně do běhu zapojí vrchní část těla a uleví tak namáhaným nohám. U výběru jsou důležité dva faktory. Prvním je sbalitelnost, tedy to jak dobře a rychle se dá hůlka složit a rozložit. Druhým faktorem je samozřejmě hmotnost.
TSL a B7
Oba dva faktory perfektně splňují trailové hole od francouzské značky TSL z naší distribuce, která je již druhým rokem partnerem závodu.
Karbonové Trail C4 nebo Trail C4 Cork Sky od TSL, které dohromady váží 320 g, se dají velmi snadno složit a následně rozložit na 3 části, čímž získají ideální rozměr (38 cm) k připevnění na vestu či do toulce. S Cork verzí madla jsou součástí rukavičky s magnetickým patentem, které urychlí celý proces nastavení před samotným použitím. Běhu s holemi opět věnujte patřičný čas ještě před samotným závodem.
Pokud totiž s holemi nemáte správnou techniku běhu a neumíte je efektivně složit budou vám spíše zavazet, zpomalovat vás a dost možná nimi, ve větším hloučku závodníků, budete ohrožovat i svoje okolí. Jak se říká, „Těžko na cvičišti, lehko na bojišti.“, a u běhu s holemi to platí dvojnásob.
V neposlední řadě je nutno do výbavy zahrnout i pár důležitých drobností, které se postarají o vaše bezpečí. Určitě při běhu v přírodě nezapomínejte na nabitý telefon, nejlépe se staženou aplikací Záchranka. Na delší běhy je dobré do vesty přibalit alespoň termofolii, lékárničku a čelovku. Taktéž nezapomínejte doplňovat vitamíny a minerály, které vaše tělo během pohybu spotřebuje. Pár solných tablet, hroznového cukru nebo magnézia navíc se tolik nepronese, dokáže vás zachránit od křečí, a značně pomoct s vašim výkonem i následnou regenerací.
Závěrem bych ještě znovu dodala, že trailový běh je především zábava a radost z pohybu v přírodě. Při závodění navíc poznáte spoustu podobných nadšenců a zažijete krásnou atmosféru. Běh si tedy hlavně užijte, objevujte nová místa a trasy a nevzdávejte se při prvním těžkém kopci. Na hoře vás totiž čekají nádherné výhledy a potěšení ze sebepřekonávání se.
Trailovému běhu zdar a na viděnou na startu!
Stánek na startu závodu v Třinci 2023, foto: Jakub Stryk photography
Stánek TSL na startu B7 – 30. 8. 2024
Trail runningové a další hole od TSL si mohou závodníci i návštěvníci vyzkoušet a zakoupit na stánku, který bude umístěn na startu při akreditacích v Třinci. Tým zkušených odborníků z runsport.cz se na vás budou těšit v pátek od 12:00–21:30.